آموزش های رایگان

راز عبور دیوید کاپرفیلد از دیوار چین

توضیح:

سالها پیش دیوید کاپرفیلد زمانی که شهرتش در همه جا پیچیده بود از دیوار چین عبور کرد. اگر کسی کلیپ این نمایش را ندیده باشد فکر میکند کار بسیار خارق العاده ای در حد معجزه رخ داده است و دیوید کاپرفیلد شبیه تصویر زیر از داخل یک دیوار عبور کرده است.

اما وقتی کلیپ را تماشا میکند توی ذوقش میخورد! در واقع دیوید دور تا دور خود را پارچه گرفته است و فقط سایه او را مردم میبینند و با تکنیک نور پردازی کاری میکنند که شما احساس کنید سایه به داخل دیوار میرود.

کلپ زیر را ببیند، در این کلیپ شعبده بازی به اسم والنتیو نقاب به صورت میزند و اسرار این شعبده بازی را افشا میکند. (در این لینک درباره او بیشتر بدانید.)

لینک دانلود کلیپ

توضیح کلیپ و افشای این شعبده:

سکویی که دیوید روی آن قرار گرفته است ضخیم است طوری که میتواند به صورت افقی داخل آن پنهان شود. اما نمای بیرونی آن را دو تکه ساخته اند که تماشاگر فکر کند این جعبه خیلی خیلی باریک است و از دو تخته که روی هم قرار گرفته اند تشکیل شده است و کسی داخل آن جا نمیشود.

اما اگر این کار واقعی بود آیا دیوید کاپرفیلد روی این جعبه میرفت؟


در واقع دو سکو شبیه این هست، یکی این طرف دیوار چین و دیگری آن طرف. نفر اولی که به ظاهر وارد دیوار میشود داخل این سکو پنهان میشود.

همکارانش با تکنیک نور پردازی و حرکتِ سایه کاری میکنند که تماشاگر خیال کند دیوید داخل دیوار رفته است. او دیوید کاپرفیلد نیست و بدل اوست. نفر دومی که از پشت دیوار به همین روش بیرون می آید خود دیوید کاپرفیلد است که از قبل داخل سکوی دوم پنهان شده است.

اگر در کلیپ اصلی دقت کنید، نفر اول چون بدل است زیاد خودش را به مردم نشان نمیدهد و سرش را پایین انداخته و به سمت دیوار میرود اما نفر دوم که خود دیوید کاپرفیلد است با خیال راحت به میان مردم آمده و با آنها خوش و بش میکند!

شاید بگویید مگر او بدل داشته است؟

بله شعبده بازان مطرح و مشهور بدل دارند. پیدا کردن بدل برای آنها کار سختی نبوده است فقط کافیست عبارت بدل های صدام حسین یا پوتین یا باراک اوباما را در گوگل سرچ کنید تا متوجه شوید انسان های شبیه هم زیاد هستند.

اما سوالاتی که باید از کسانی که فکر میکنند این اتفاق واقعی بود پرسید این است که اگر دیوید کاپرفیلد واقعا میتوانست از دیوار چین عبور کند چرا روی چنین جعبه ای ایستاد؟ چرا این کار را در شب و با سایه انجام داد؟ چرا دور تا دور خود پارچه گرفت؟

و اما مطلب دیگری در این رابطه: چرا راز دیوید کاپرفیلد لو رفت؟

افرادی که در این اجرا حضور داشتند لحظات به یاد ماندنی را گذراندند و همگی این اجرا را باور کردند چون خوب طراحی شده بود و به قول معروف به عقل جن هم نمیرسید!

اما اگر این کار زمانی که دوربین اختراع نشده بود انجام میشد چه اتفاقی میافتاد؟

آنوقت بقیه مردمی که در صحنه حضور نداشتند فقط درباره آن میشنیدند و دیگر فیلمی نبود که بخواهند براساس آن راست یا دروغ بودن ماجرا را مشخص کنند و احتمال خیلی زیاد آن را باور میکردند.

احتمالا مردم به آن شاخ و برگ میدادند و میگفتند دیوید حتی یک نفر هم با خود به آن طرف دیوار برده، بعد از سالها مواردی مثل پرده و سکو از داستان اصلی حذف شده و همه خیال میکردند او واقعا از دیوار چین عبور کرده است.

مردمی که شاهد این اجرا بودند هم قسم میخوردند که از نزدیک شاهد چنین اتفاقی بوده اند و کاملا واقعی بوده است.

اما چون از این اتفاق فیلم گرفته شد؛ شعبده بازهای دیگر با مشاهده چندباره این فیلم سرانجام پی به رازش بردند و حالا با سند و مدرک میتوانند ثابت کنند که این یک حقه بوده است و مردمی که شاهد بودند هم فریب خوردند.

ایمان صدیقی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن